30 marca 2012

Kilka słów na temat żywienia .

Na prośbę jednej z moich czytelniczek , postanowiłam napisać kilka słów na temat mojego profilu w szkole : )  Zacznę od tego że byłam do końca przekonana gdzie chciałabym się uczyć. Początkowo moje plany były skierowane ku bio-chemie i to tam właśnie składałam swoje papiery , zaś drugim kierunkiem był właśnie technik żywienia . Jednak za namową mamy udałam się do technikum . Czy to był dobry wybór ? Sądzę że tak : ) 
Jestem bardzo zadowolna z kierunku który wybrałam , chociaż od początku tak nie było . 

Straszny nawał pracy ogarnął mnie w pierwszej klasie , pewnie to ze względu na dużą liczbę przedmiotów zawodowych . W technikum jak wiadomo większy nacisk kładzie się na te właśnie przedmioty . W pierwszej klasie miałam bodajże 21 przedmiotów , zaś z każdym rokiem było ich mniej , za to dochodziły całkiem nowe . 
Dopiero w 2 klasie zdecydowanie przekonałam się do tej szkoły a czemu ? Zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe : ) Zajęcia praktyczne - to po prostu nic innego jak gotowanie : ) Wspólnie z grupą ustalaliśmy sobie co byśmy chcieli ugotować , a za to dostawaliśmy oceny : ) 

Praktyki - można je odbyć w swoim mieście lub na wyjazdach : ) Ja swoje praktyki spędziłam w moim miejscu zamieszkania w barze 'mlecznym' a w 3 klasie byłam na praktykach w Jastrzębiej Górze : ) Praktyki są całkowicie darmowe , brane są pod uwagę jedynie oceny oraz zachowanie ( często nie brane są oceny wcale ) . Takie praktyki trwają 3 tygodnie . Po czym dostajemy końcową ocenę która wlicza się do świadectwa . 

Matura i egzamin zawodowy - niestety z maturą jest ciężko. Bardzo mała ilość godzin matematyki , angielskiego czy polskiego uniemożliwia dokładne przygotowanie ( ja nie narzekam na szczęście co do matematyki , mam wspaniałą nauczycielkę która poświęca nam czas dodatkowo po lekcjach ) . Co do samego egzaminu zawodowego . Podzielony jest na dwie części - teoretyczną i praktyczną . 
Egzamin teoretyczny to nic innego jak test , łączący w sobie zagadnienia dotyczące technologii gastronomicznej , specjalizacji , urządzenia zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych zaś 2 część testu dotyczy pytań z zarządzania , przedsiębiorczości oraz biurowości .
Egzamin praktyczny - jest to projekt realizacji prac związanych przykładowo z ustaleniem wyżywienia dla grupy dzieci w przedszkolu .
 Jest to zadanie polegające na opracowaniu jadłospisu przykładowego dziennego wyżywienia łączącego w sobie kalkulację kosztów , metody i techniki przygotowania posiłków , wykaz zastawy stołowej oraz w zależności od zadania opracowania kaloryczności danego posiłku , zawartości białka , tłuszczu czy błonnika .
Powiem tak - jest to dość skomplikowana sprawa , jednak taki egzamin jest do zdania : ) Jeśli ktoś lubi to robić to świetnie sobie z tym poradzi . Jest to po prostu kwestia wprawy .

I to chyba tyle : ) Tak to z grubsza wygląda , jeśli będziecie mieli jakieś pytania - to śmiało pytajcie , chętnie odpowiem : )

19 komentarzy:

 1. Super profil! Szkoda, że u mnie w mieście takiego nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 2. widzę, że będziesz po tym samym kierunku co ja:)

  OdpowiedzUsuń
 3. czasami tak sobię myślę, że faktycznie może lepiej było pójść do technikum, zamiast do liceum, które wybrałam. jest oczywiście genialna atmosfera i cudowni ludzie, ale mimo wszystko... Ty masz już zawód, robisz bardzo dużo w tym kierunku, który Cię interesuje, a ja poczkam sobie na studia i dopiero wtedy zacznie się uczenie się tego, czego tak naprawdę chcę :)
  pozdrawiam ;*

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja cały czas myślałam że Ty jesteś na Hotelarstwie, w sumie pokrewne kierunki trochę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę tak, chociaż tam większy nacisk jest na języki oraz specjalizację ( takie mam wrażenie ) : )

   Usuń
 5. podobny projekt mam do zdania na Technika Usług Kosmetycznych w szkole policealnej
  dużo szczegółów o których nie można zapomnieć przy pisaniu realizacji pracy związanych z poszczególnymi czynnościami - ale ważne - kwestia wprawy - racja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja do tego wyboru mam jeszcze 1,5 roku, ale na tą porę wybieram się na biol-chem :D Chociaż kręci mnie klasa językowa! Mam nadzieję, że będzie Ci się podobać! Dobry wybór!
  Zapraszam na nowy post! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy chemia jest waznym przedmiotem na tym profilu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama przedmiot nie , gdyż w 4 klasie mam tylko jedną godzinę , jednak dużo zagadnien z chemii pojawia się np. na podstawach żywienia : )

   Usuń
 8. A ja decyzje o szkole musze podjac teraz i zastanawiam sie rowniez na tym profilem,ale boje sie ze sobie nie poradze z biologia:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie sobie dasz radę : ) Ja miałam jej tylko godzine tygodniowo dodatkowo mikrobiologia ( banalne przedmioty) , a teraz mam higiene : ) Nie jest ona na poziomie jakimś rozszerzonym , same podstawy : )

   Usuń
 9. Zawsze byłam sceptycznie nastawiona do techników, ale Twój post mnie trochę przekonał :) Brzmi ciekawie i chętnie bym się pouczyła takich rzeczy na temat żywienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc sama na początku nie byłam przekonana, jednak w trakcie zmieniłam zdanie : ) Jest dużo nauki fakt , ale myślę że to wszystko się kiedyś odpłaci : )

   Usuń
 10. Ja też chcę iść na coś takiego o tematyce żywieniowej tylko po liceum .. Ale jeszcze nie wiem bo jak duuuuuuuuużo nauki to grrrrrr..
  U mnie ostatnio pojawił się nowy post zapraszam na niego również do obserwacji Jak będziesz u mnie na blogu wejdź w baner po prawej stronie LIMONKOWY SZYK będę wdzięczna ..Możesz również pochatować ze mną..

  OdpowiedzUsuń
 11. a ja nie wiem co będę robić w przyszłości. powodzenia w tych wszystkich egazminach, zaliczeniach itp. :*

  OdpowiedzUsuń
 12. a ile jest godzin tygodniowo? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już zależy od klasy : ) Obecnie w 4 klasie mam 35 godzin ( 34 w tygoniu bez lekcji wychowawczej ) : )

   Usuń
 13. Masz ciekawy profil klasy z tego co widzę. :) Powodzenia. :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i wszystkie komentarze ; * Odpowiedzi na zadane pytanie znajdą się pod danym postem . Nie toleruję wszelakiego chamstwa na swoim blogu ! Szanujmy się na wzajem .

W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu e-mailowego Siincero@interia.pl :)