Na prośbę jednej z moich czytelniczek , postanowiłam napisać kilka słów na temat mojego profilu w szkole : ) Zacznę od tego że byłam do końca przekonana gdzie chciałabym się uczyć. Początkowo moje plany były skierowane ku bio-chemie i to tam właśnie składałam swoje papiery , zaś drugim kierunkiem był właśnie technik żywienia . Jednak za namową mamy udałam się do technikum . Czy to był dobry wybór ? Sądzę że tak : )
Jestem bardzo zadowolna z kierunku który wybrałam , chociaż od początku tak nie było .
Straszny nawał pracy ogarnął mnie w pierwszej klasie , pewnie to ze względu na dużą liczbę przedmiotów zawodowych . W technikum jak wiadomo większy nacisk kładzie się na te właśnie przedmioty . W pierwszej klasie miałam bodajże 21 przedmiotów , zaś z każdym rokiem było ich mniej , za to dochodziły całkiem nowe .
Dopiero w 2 klasie zdecydowanie przekonałam się do tej szkoły a czemu ? Zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe : ) Zajęcia praktyczne - to po prostu nic innego jak gotowanie : ) Wspólnie z grupą ustalaliśmy sobie co byśmy chcieli ugotować , a za to dostawaliśmy oceny : )
Praktyki - można je odbyć w swoim mieście lub na wyjazdach : ) Ja swoje praktyki spędziłam w moim miejscu zamieszkania w barze 'mlecznym' a w 3 klasie byłam na praktykach w Jastrzębiej Górze : ) Praktyki są całkowicie darmowe , brane są pod uwagę jedynie oceny oraz zachowanie ( często nie brane są oceny wcale ) . Takie praktyki trwają 3 tygodnie . Po czym dostajemy końcową ocenę która wlicza się do świadectwa .
Matura i egzamin zawodowy - niestety z maturą jest ciężko. Bardzo mała ilość godzin matematyki , angielskiego czy polskiego uniemożliwia dokładne przygotowanie ( ja nie narzekam na szczęście co do matematyki , mam wspaniałą nauczycielkę która poświęca nam czas dodatkowo po lekcjach ) . Co do samego egzaminu zawodowego . Podzielony jest na dwie części - teoretyczną i praktyczną .
Egzamin teoretyczny to nic innego jak test , łączący w sobie zagadnienia dotyczące technologii gastronomicznej , specjalizacji , urządzenia zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych zaś 2 część testu dotyczy pytań z zarządzania , przedsiębiorczości oraz biurowości .
Egzamin praktyczny - jest to projekt realizacji prac związanych przykładowo z ustaleniem wyżywienia dla grupy dzieci w przedszkolu .
Jest to zadanie polegające na opracowaniu jadłospisu przykładowego dziennego wyżywienia łączącego w sobie kalkulację kosztów , metody i techniki przygotowania posiłków , wykaz zastawy stołowej oraz w zależności od zadania opracowania kaloryczności danego posiłku , zawartości białka , tłuszczu czy błonnika .
Powiem tak - jest to dość skomplikowana sprawa , jednak taki egzamin jest do zdania : ) Jeśli ktoś lubi to robić to świetnie sobie z tym poradzi . Jest to po prostu kwestia wprawy .
I to chyba tyle : ) Tak to z grubsza wygląda , jeśli będziecie mieli jakieś pytania - to śmiało pytajcie , chętnie odpowiem : )
Jest to zadanie polegające na opracowaniu jadłospisu przykładowego dziennego wyżywienia łączącego w sobie kalkulację kosztów , metody i techniki przygotowania posiłków , wykaz zastawy stołowej oraz w zależności od zadania opracowania kaloryczności danego posiłku , zawartości białka , tłuszczu czy błonnika .
Powiem tak - jest to dość skomplikowana sprawa , jednak taki egzamin jest do zdania : ) Jeśli ktoś lubi to robić to świetnie sobie z tym poradzi . Jest to po prostu kwestia wprawy .
I to chyba tyle : ) Tak to z grubsza wygląda , jeśli będziecie mieli jakieś pytania - to śmiało pytajcie , chętnie odpowiem : )
Super profil! Szkoda, że u mnie w mieście takiego nie ma :)
OdpowiedzUsuńwidzę, że będziesz po tym samym kierunku co ja:)
OdpowiedzUsuńczasami tak sobię myślę, że faktycznie może lepiej było pójść do technikum, zamiast do liceum, które wybrałam. jest oczywiście genialna atmosfera i cudowni ludzie, ale mimo wszystko... Ty masz już zawód, robisz bardzo dużo w tym kierunku, który Cię interesuje, a ja poczkam sobie na studia i dopiero wtedy zacznie się uczenie się tego, czego tak naprawdę chcę :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam ;*
a ja cały czas myślałam że Ty jesteś na Hotelarstwie, w sumie pokrewne kierunki trochę ;)
OdpowiedzUsuńTrochę tak, chociaż tam większy nacisk jest na języki oraz specjalizację ( takie mam wrażenie ) : )
Usuńpodobny projekt mam do zdania na Technika Usług Kosmetycznych w szkole policealnej
OdpowiedzUsuńdużo szczegółów o których nie można zapomnieć przy pisaniu realizacji pracy związanych z poszczególnymi czynnościami - ale ważne - kwestia wprawy - racja.
Ja do tego wyboru mam jeszcze 1,5 roku, ale na tą porę wybieram się na biol-chem :D Chociaż kręci mnie klasa językowa! Mam nadzieję, że będzie Ci się podobać! Dobry wybór!
OdpowiedzUsuńZapraszam na nowy post! :)
Czy chemia jest waznym przedmiotem na tym profilu?
OdpowiedzUsuńSama przedmiot nie , gdyż w 4 klasie mam tylko jedną godzinę , jednak dużo zagadnien z chemii pojawia się np. na podstawach żywienia : )
UsuńA ja decyzje o szkole musze podjac teraz i zastanawiam sie rowniez na tym profilem,ale boje sie ze sobie nie poradze z biologia:/
OdpowiedzUsuńSpokojnie sobie dasz radę : ) Ja miałam jej tylko godzine tygodniowo dodatkowo mikrobiologia ( banalne przedmioty) , a teraz mam higiene : ) Nie jest ona na poziomie jakimś rozszerzonym , same podstawy : )
UsuńZawsze byłam sceptycznie nastawiona do techników, ale Twój post mnie trochę przekonał :) Brzmi ciekawie i chętnie bym się pouczyła takich rzeczy na temat żywienia.
OdpowiedzUsuńPrawdę mówiąc sama na początku nie byłam przekonana, jednak w trakcie zmieniłam zdanie : ) Jest dużo nauki fakt , ale myślę że to wszystko się kiedyś odpłaci : )
UsuńJa też chcę iść na coś takiego o tematyce żywieniowej tylko po liceum .. Ale jeszcze nie wiem bo jak duuuuuuuuużo nauki to grrrrrr..
OdpowiedzUsuńU mnie ostatnio pojawił się nowy post zapraszam na niego również do obserwacji Jak będziesz u mnie na blogu wejdź w baner po prawej stronie LIMONKOWY SZYK będę wdzięczna ..Możesz również pochatować ze mną..
a ja nie wiem co będę robić w przyszłości. powodzenia w tych wszystkich egazminach, zaliczeniach itp. :*
OdpowiedzUsuńNie dziękuję :):*
Usuńa ile jest godzin tygodniowo? ;)
OdpowiedzUsuńTo już zależy od klasy : ) Obecnie w 4 klasie mam 35 godzin ( 34 w tygoniu bez lekcji wychowawczej ) : )
UsuńMasz ciekawy profil klasy z tego co widzę. :) Powodzenia. :)
OdpowiedzUsuń